Etelä-Karjalan Yhdistykset ry perustettu, Suomen Kipu ry mukana

Etelä-Karjalan Yhdistykset ry perustettu, Suomen Kipu ry mukana

Yhdistysten yhteistyöyhdistyksen toiminta käynnistyi 31.3.2015, kun 21 eteläkarjalaista yhdistystä perusti Lappeenrannan kaupungintalolla uuden yhdistyksen. Maakunnallinen yhdistys sai nimekseen Etelä-Karjalan Yhdistykset ry.  Perustamiskokoukseen osallistui 36 henkilöä edustaen eri alojen yhdistyksiä ja muuta tahoa.

Etelä-Karjalan Yhdistykset ry:n perustamiskokoukseen osallistui 36 henkilöä eri yhdistyksistä ja muista tahoista 31.3.2015 Yhdistyksen tarkoituksena on kehittää järjestöjen keskinäistä yhteistoimintaa ja yhteistyötä kuntien, Eksoten, maakuntaliiton, oppilaitosten ja muiden tahojen kanssa. Yhdistys edistää eteläkarjalaisten hyvää elämää ja maakunnan vetovoimaisuutta.

Ensimmäisen vuoden aikana yhteistyön kehittämisen lisäksi yhdistys tulee etsimään yhdistyksille yhteistä toimitilaa ja kehittää yhdistysten yhteisiä tukipalveluja, kuten sihteeri- ja arkistointipalveluja ja tietoteknistä tukea.

Yhdistyksen jäseneksi ovat lämpimästi tervetulleita kaikki rekisteröidyt yhdistykset, joilla on toimintaa Etelä-Karjalan alueella.

Kokouksessa hyväksyttiin yhdistyksen säännöt ja valittiin yhdistyksen luottamushenkilöt. Puheenjohtajaksi valittiin Terttu Kivinen Etelä-Karjalan Kylät ry:stä. Hallitukseen valittiin 10 varsinaista jäsentä ja 10 varajäsentä.

Perustajayhdistykset:
Eläkeliiton Lappeenrannan Yhdistys ry

– Etelä-Karjalan Kylät ry
– Etelä-Saimaan Afasia- ja Aivohalvausyhdistys ry
– Heikintalo – Lappeenrannan Klubitalo ry
– Joutsenon mielenterveys Jomi ry, Joutsenon Invalidit ry
– Kaakkois-Suomen Sydänpiiri ry
– Kyky LPR ry
– Lappeenrannan Mielenterveysseura ry
– Lappeenrannan Nuortenpalvelu ry
– Lappeenrannan Seudun Diabetesyhdistys ry
– Lappeenrannan Suomi-Amerikka Yhdistys ry
– Lappeenrannan Sydänyhdistys ry
– Lauritsalan Eläkeläiset ry
– Raittiusyhdistys Yritys II ry
– Saimaan Kameraseura ry
– Saimaan Luustoyhdistys ry
– Saimaan Syöpäyhdistys ry
– Saimaan tiimiyrittäjäakatemia ry
Suomen Kipu ry
– Viipurin golf ry

Hallituksen varsinaiset jäsenet:
Martti Alander (Lappeenrannan Seudun Diabetesyhdistys ry), Riikka Hjelt-Taponen (Lappeenrannan Nuortenpalvelu ry), Osmo Juvonen, (Lappeenrannan Sydänyhdistys ry), Seppo Kilpiä (Eläkeliiton Lappeenrannan yhdistys ry), Jukka Kosonen (Saimaan Kameraseura ry), Ritva Louhiranta (Lappeenrannan Suomi-Amerikka Yhdistys ry), Raimo Mursinoff (Etelä-Saimaan Afasia- ja Aivohalvausyhdistys ry), Kirsi Pennanen (Kyky LPR ry), Aimo Röpetti (Lauritsalan Eläkeläiset ry), Tapio Tiittanen (Suomen Kipu ry).

Hallituksen varajäsenet:
Riitta Glödstaf (Saimaan Luustoyhdistys ry), Lasse Koivumäki (Heikintalo – Lappeenrannan Klubitalo ry), Jyrki Lahtinen (Joutsenon mielenterveys Jomi ry), Ilkka Lampinen (Kaakkois-Suomen Sydänpiiri ry), Minna Latto (Saimaan tiimiyrittäjäakatemia ry), Leila Märkjärvi (Saimaan Syöpäyhdistys ry), Helena Puustinen (Etelä-Saimaan 4H-yhdistys ry) Ari Tuovinen (Suomen Kipu ry), Nyky Vanhanen (Etelä-Karjalan Muisti ry), Erkki Veikkanen (Eläkeliiton Lappeenrannan Yhdistys ry).

Lisätietoja:
Heini Maijanen, perustamiskokouksen sihteeri, puh. 050 434 2443 tai heini.maijanen(at)gmail.com
Terttu Kivinen, yhdistyksen puheenjohtaja, puh. 050 467 0705 tai terttu.a.kivinen(at)gmail.com

Pdf: TIEDOTE_1.4.2015

Suomen Kipu ry/tiedotus/oe